scorecardresearch

Katalonya Başkanı, AB’yi Türkiye Üzerinden Vurdu : Bizi Hayal Kırıklığına Uğrattınız

4 izlenme
Kategori Haber
Eklenme Tarihi 4 ay önce
DilTürkçe
Açıklama
Katalonya Başkanı Carles Puigdemont, Avrupa Birliğini eleştirerek "Beni hayal kırıklığına uğratan şey AB'nin polis müdahalesine sessiz kalması. Türkiye'de olsa öfke büyük olurdu." dedi.

Katalonya Özerk Yönetim Hükümetinin Başkanı Carles Puigdemont, İspanya hükümetini ve Avrupa Birliği'ni ( AB) eleştirdi. Katalonya krizini Alman Bild gazetesine değerlendiren Puigdemont, tutuklanmasının mümkün olabileceğini ancak bundan korkmadığını söyledi.

"İSPANYA HÜKÜMETİNE ŞAŞIRMIYORUM"

İspanya hükümetinin yaptıklarına artık şaşırmadığını ve birbirini ardına hatalar yaptığını ifade eden Carles Puigdemont, hükümetin gerçekleri görmek istemediğini de savundu.

"BENİ HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATAN ŞEY AB"

Puigdemont, şunları kaydetti:

"Beni hayal kırıklığına uğratan şey, neden AB'de polisin tutumu sert bir şekilde eleştirilmiyor? Avrupa halkının temel özgürlük hakları ihlal edildi. Ancak AB'den bir şey gelmiyor. Aynısı Türkiye, Polonya veya Macaristan'da olsa buna karşı öfke oldukça büyük olur."

"800'DEN FAZLA KİŞİ YARALANMIŞTI"

İspanya İçişleri Bakanlığının talimatıyla Katalonya'daki referandum için Barselona'ya 10 bin kadar takviye ulusal polis ve jandarma gönderilmişti. Katalan polisinin yardım istediği gerekçesiyle İspanyol güvenlik güçlerinin referandum günü bazı oy kullanma merkezlerine yaptığı müdahalede 800'den fazla kişi yaralanmıştı.