scorecardresearch

Son dakika! Irak Ordusu, Musul Barajı'nın Kontrolünü Sağladı

0 izlenme
Kategori Haber
Eklenme Tarihi 5 ay önce
DilTürkçe
Açıklama
Irak'ın Musul kentindeki Musul Barajı sınırında, Irak ordusu ve Şii Haşdi Şabi milisleri ile Peşmerge arasında çıkan çatışmada 9 kişinin öldüğü, 11 kişinin yaralandığı bildirildi. Sabah saatlerinde ise Irak ordusu Ninova vilayeti ve Musul Barajının kontrolünü sağladı.
ŞİDDETLİ ÇATIŞMALAR YAŞANDI

İttihadiye polis teşkilatı yöneticilerinden Ali Ekber el-Hafaci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentin kuzeyindeki Musul Barajı sınırında Şii Haşdi Şabi milisleri ile Peşmerge arasında şiddetli çatışmalar yaşandığını söyledi.
HAŞDİ ŞABİ BARAJA İLERLİYOR

Peşmerge'nin Musul Barajı'ndan çekilmeyi ve bölgeyi Haşdi Şabi'ye teslim etmeyi reddettiğini vurgulayan Hafaci, bunun üzerine Peşmerge'nin havaya ateş açarak yaptığı ikazlara rağmen Haşdi Şabi'nin baraja doğru hızlıca ilerlediğini kaydetti.
8 HAŞDİ ŞABİ MİLİSİ, 1 PEŞMERGE HAYATINI KAYBETTİ

Hafaci, "Güç kullanan Peşmerge'ye Haşdi Şabi de karşılık verdi. Gece yaklaşık 3 saat süren çatışmalarda Haşdi Şabi'den 8 kişi hayatını kaybetti, 7 kişi yaralandı. Peşmerge'den ise bir kişi öldü, 4 kişi yaralandı." diye konuştu.
IRAK ORDUSU MUSUL BARAJINI ELE GEÇİRDİ

Sabah saatlerinde ise Irak ordusu Ninova vilayeti ve Musul barajının kontrolünü sağladı. Bölgede çatışmaya giren peşmergelerin kaçtığı gelen bilgiler arasında.
STRATEJİK ÖNEMİ VAR

Öte yandan Musul Barajı, Irak'ın en büyük barajı olarak biliniyor. Baraj su ve enerji kaynaklarının kontrolü bakımından büyük bir stratejik önem taşıyor.