scorecardresearch

Ünlü yönetmenden şok karar : Vizyondan çekiliyoruz

0 izlenme
Kategori Haber
Eklenme Tarihi 4 ay önce
DilTürkçe
Açıklama
İsmail Güneş, 'Kervan 1915' filmini vizyondan çekeceklerini duyurdu.

Ermeni tehcirini konu edinen ve 6 Ekim'de vizyona giren 'Kervan 1915' filmini yazıp yöneten İsmail Güneş, filmi salonlardan çekme kararı aldıklarını belirtti.Güneş yaptığı açıklamada, filmin her aşamasında büyük engellerle karşılaştıklarını söyledi.

Son olarak filmin dağıtım aşamasında sorunlar yaşadığını belirten Güneş, 'Ben bunu sansür olarak görüyorum. Bir devletin bir film için 'Bunu oynatmayacaksın' demesiyle bir salonun 'Ben bunu oynatmayacağım' demesi aynı şey. Bunun sonucu aynı. Filmi seyirciyle buluşturmama meselesinin tamamı sansürdür. Bunun kim tarafından yapıldığının bir önemi yok' açıklamasında bulundu.

Güneş, sinema salonlarının bir nevi kamu hizmeti alanı olduğu değerlendirmesini yaparak, 'Bakkal, 'Ben şu markayı satmayacağım' diyebilir. Sinema salonuna bu muameleyi yaptığınızda bir ülkenin sinema kültürünü yerle bir edersiniz. 'Kervan 1915' gibi bir filmin önce 54, sonra zorlukla 84 salonda gösterilmesi büyük bir skandaldır. Böyle bir filmin en az 300 salonda gösterime girmesi lazımdı.' diye konuştu.